Top
+90 532 341 4277
av.halilkaan@gmail.com
Trafik Cezası İtiraz

Trafik Cezası İtiraz

2022-05-11 19:16:24

Trafik Cezası İtiraz

Trafik cezası itiraz, trafik polisi ve trafik bölge denetleme ekipleri tarafından 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanuna göre tarafınıza kesilmiş trafik idari para cezalarının iptali için vatandaşlarımıza tanınmış hukuki bir haktır. Bu hakkı kullanırken Avukatlık bürosu ankara ile danışmanlık almanızı öneririz.Trafik cezası itiraz süresi, trafik cezasına nereye itiraz edebileceğiniz ve trafik cezası itiraz ederken nasıl bir dilekçe yazacağınız hususları oldukça önemli olup, belli başlı önemli hususlar şunlardır:

 

 1. Trafik cezası itiraz hakkını kullanabilmek için idari para cezasının tarafınıza tebliğinden itibaren 15 gün süresiniz bulunmaktadır.
 2. İtiraz, idari para cezasının kesildiği şehir Sulh Ceza Hakimliğine yapılır.
 3. İtirazda mutlaka gerekçe gösterilmeli ve iddialara ilişkin deliller ortaya koyulmalıdır.

Karayolları Trafik Kanununda En Sık Görülen Cezalar

 • Hız sınırını aşmak (madde 51)
 • Ehliyetsiz araç kullanmak (madde36/3-a)
 • Drift atmak
 • Geçerlilik süresi dolan ehliyetle araç kullanmak (madde 39/3)
 • Kırmızı ışık kuralına uymamak (madde 47/1-b)
 • Alkollü araç kullanmak (madde 48/5)
 • Yerleşim yeri içerisine ağır vasıta araç park etmek (madde 62)

 

Trafik Cezası İptali

      Günlük hayatta en çok karşılaşılan trafik cezası iptali için gerekçeler şu şekildedir:

 

 • Radar işareti olmadan, ya da trafik polisinin kuytu bir yere durması sonucu kesilen hız ihlali cezaları
 • Mükerrer olarak kesilen aynı gün, aynı gerekçeye dayanılarak kesilen trafik cezaları
 • Kamu görevlilerinin işe yetişmek için yediği hız cezaları
 • Valilik tarafından kesilmesi gerekirken toplum polisi tarafından kesilen idari para cezaları ( sigara yasağı, müzik yasağı, maske tedbirlerine aykırılık vs)
 • MARTI, HOP gibi scooter firmalarının müstakil scooterlarını alkollü kullanmaktan dolayı kesilen cezalar.

 

                        NOT: Bisiklet ya da scooter bir araç değildir. Dolayısı ile alkollü scooter                          kullanmak kanuna aykırılık teşkil etmez. Bu yüzden kesilen idari para cezası                         itiraz ile iptal edilecektir.Bu durumda Avukatlık Bürosu Ankara yardımı                                   alarak, hak kaybına uğramanın

 

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi

Trafik cezası itiraz dilekçesi, hakız olarak tarafınıza kesilen cezanın iptali için en önemli unsur olup, dileçeniz usulüne uygun, kısa, anlaşılır, sade ve öz bir şekilde hazırlanmalıdır. Aksi halde zaten iş yükü çok olan hakimler tarafından anlaşılması ve okunması zor olacak ve bu durum sizin aleyhinize sonuçlanabilecektir. Bu aşamada mutlak avukatlık bürosu ankara ile irtibata geçerek profesyonel danışmanlık almanızı öneririz.

 

ANKARA

BATI SULH CEZA HAKİMLİĞİ' NE

 

İTİRAZ EDEN   :…………………..ŞİMŞEK  TC: 111111111111111

                           Çankaya Ankara

 

VEKİLİ             : Av. Halil Kaan EMEKTAR

                        1419. Sokak No:7/4 Balgat Çankaya Ankara

 

KONU             : Etimesgut Trafik Denetleme Büro Amirliği  29/03/2022 tarih, MA 89……. seri/ sıra numaralı ve sehven mükerrer olarak kesilen  30/03/2021 tarih, MA 890……. seri/ sıra numaralı Trafik idari para cezalarının İKİSİNİN BİRDEN YA DA MÜKERRER OLAN 2. CEZANIN iptali, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin idare üzerine bırakılması talepli dilekçedir.

 

AÇIKLAMALAR           :

 

Müvekkile ait 06 …… 90 plakalı çekici(ır) 30/03/2022 tarihinde YHT yolu OPTİMUM AVM yanında park etmiştir. Yol boyunca hiçbir park edilmez tabelası bulunmamaktadır. Ayrıca yine yol boyunca uzun vasıta, tır, çekici gibi araçların park yasağı olduğuna dair herhangi bir levha da bulunmamaktadır.

 

Hiçbir uyarı levhası olmamasına rağmen trafik denetleme büro amirliğince müvekkil aleyhine 29/03/2022 tarih, MA 89……… seri/ sıra numaralı idari para cezası uygulanmıştır.  Müvekkil bu cezayı ödemiştir. (ek:1 ödeme dekontu)

 

İlk trafik cezasının kesildiğinden saatten sonra müvekkil aracını hiç yerinden kaldırmamasına rağmen MÜKERRER olarak 30/03/2021 tarih, MA 89……. seri/ sıra numaralı bir adet daha idari para cezası kesilmiştir. İKİ CEZANINDA OLAY YERİ KISMI AYNI OLUP İKİ CEZA DA KONU BAKIMINDAN AYNI OLDUĞUNDAN İKİNCİ CEZANIN MÜKERRER OLDUĞU İZAHTAN VARESTEDİR.

 

 Bu nedenle bu cezanın iptali için sayın hakimliğe başvurma zorunluluğu hasıl olmuştur.

 

 

 

 

NETİCE VE TALEP       : Yukarıda arz ve izah edilen ve resen nazara alınacak sair hususlar neticesinde ;

 

E timesgut Trafik Denetleme Büro Amirliği  29/03/2022 tarih, MA 89……. seri/ sıra numaralı ve sehven mükerrer olarak kesilen  30/03/2022 tarih, MA 89………… seri/ sıra numaralı Trafik idari para cezalarının İPTALİNE,

 

Sayın mahkeme aksi kanaatte ise yalnızca mükerrer olarak kesilen (ikinci ceza),  Etimesgut Trafik Denetleme Büro Amirliği  30/03/2021 tarih, MA 89……. seri/ sıra numaralı Trafik idari para cezalarının iptaline

 

Yargılama giderleri ve vekalet ücretinin idare üzerinde bırakılmasına karar verilmesini talep ederim14/04/2021

 

İTİRAZ EDEN VEKİLİ

Av. Halil Kaan EMEKTAR

 

Son makaleler

Destek alın : +90 532 341 4277