Top
+90 532 341 4277
av.halilkaan@gmail.com

CEZA HUKUKU

Ankara Ceza Avukatı: Ehil Hukuk Bürosu olarak büromuzda Türk Ceza Kanununda belirtilen suçlar başta olmak üzere, Vergi Usul Kanunu, Kaçakçılık Kanunu ve ilgil diğer mevzuata aykırılıktan dolayı Ceza Mahkemelerinde açılan davalarda müvekkil ve danışanlarımıza profesyonel, şeffaf ve hızlı bir hizmet sunuyoruz. Ankara Ceza Avukatı, Ehil Hukuk Bürosu olarak bu tür davalarda gizliliğe diğer tüm ilkelerden daha çok önem veriyor ve sadece özgürlüğünüzü değil, itibarınızı da korumak için mücadele ediyoruz. 

5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca Türk Ceza Hukuk Sistemi şu aşamalardan oluşmaktadır. 

 1. Soruşturma Aşaması
  • Cumhuriyet savcısı kontrolünde yürütülür. İddianamenin mahkeme tarafından kabulüne kadar sürer. Genellikle işin işleyişi kolluk tarafından yürütülür. Deliller toplanır. Bu aşamada fail şüğheli sıfatını taşır.
  • Savcılık soruşturmayı bitirdiğinde suç oluştuğu kanaatinde ise iddianeme düzenler ve ceza mahkemesine gönderir. Suç kanaati oluşmadı ise KYOK(takipsilik kararı verir)                                                                          
 2. Kovuşturma Aşaması
  • Mahkemeler tarafından yürütülür. Bu aşamada faiz sanık sıfatını taşır. İddianamenin kabulü ile başlar, kararın kesinleşmesi ile son bulur.
 3. Olağan Kanunyolu Aşaması
  • ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​İstinaf ve Temyiz başvuruları sonucu dosyanın Bölge Adliye Mahkemesi ya da Yargıtay nezninde görüldüğü süreçtir.
 4. Olağanüstü Kanunyolu Aşaması​​​​​​​
  • Kanun Yararına Bozma, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının İtirazı, Yargılamanın Yenilenmesi gibi süreçleri kapsar.
 5. İnfaz Aşaması
  • ​​​​​​​Ceza mahkimeyeti kararı verildiğinde, hükmün kesinleşmesi ardından başlayan süreçtir. Mutlaka cezaevi olarak adlandırılması yanlıştır. İnfaz Kanununda bazı seçenek yaptırımlar da mevcuttur. 

CEZA HUKUKU

Destek alın : +90 532 341 4277