Top
+90 532 341 4277
av.halilkaan@gmail.com
Aile Birleşim Vizesi Amerika

Aile Birleşim Vizesi Amerika

2022-11-28 16:24:20

Aile Birleşim Vizesi Amerika

Aile Birleşim Vizesi Amerika vatandaşı biri ile evlenen kişilerin alacakları göçmen vizesine verilen addır. Aile Birleşim Vizesi Amerika için çalışma ve oturum izinlerini de kapsamaktadır. Göçmen vizesi başvurusu (İmmigrant Visa) birden fazla aşamayı kapsayıp Ankara avukat, Göçmen avukatı hizmeti alınması daha sağlıklı olacaktır. Aile Birleşim Vizesi Amerika başvuru ekranına https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/family-immigration.html linkinden ulaşabilir, başvuru için gerekli ön şartlara göz atabilirsiniz. Ancak son zamanlarda ABD büyükelçiliği Türkiye’ den yapılan vize başvurularını daha dikkatli incelemekte ve başvuru ret sayıları artmıştır. Bu nedenle usul işlemlerine dikkat etmenizi ve mutlaka bir danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Amerika Göçmen Vizesi

Amerika Göçmen Vizesi Genel olarak “göçmen olmayan” ve “göçmen vizesi” olmak üzere ikiye ayrılmakta olup göçmen olmayan vize temeline DS-160 formunu alan turizm, geçici süreli çalışma, eğitim, ziyaret gibi geçici süreli ziyaretleri kapsar. Çok daha ayrıntılı olan Amerika göçmen vizesi nin birden çok tür bulunmaktadır. Genel olarak ise farklı yollarla ABD’de daimi yollarla yaşamak isteyen yabancı ülke vatandaşlarını kapsamaktadır.

  • ABD göçmen vizeleri ABD Ulusal Vize Merkezi tarafından yürütülmekte olup acil durumlar için ayrıca iletişime geçmek gerekmektedir.

ABD Göçmenlik kanunlarına göre Amerika göçmen vizesi dört kategoride verilmektedir:

  1. Birinci derece akrabalar,
  2. Aile dayanaklı göçmenler,
  3. İş dayanaklı göçmenler,
  4. Yeşil kart kurası olarak da bilinen çeşitlilik göçmen vize kura programı.

Amerika Göçmenlik Başvurusu

Amerika Göçmenlik Başvurusu ile göçmen vizesi almak isteyen ve başka bir ülkenin vatandaşı olan yabancıya bir ABD vatandaşı ya da kanunen göçmen statüsünde olan bir kişi ya da bir işveren sponsor olmalıdır. Bu kişi adına Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu tarafından onaylanmış bir başvurunun olması gerekmektedir. (ABD’deki resmi adıyla: USCIS) Aksi halde Göçmen Statüsünde başvuru yapılamayacaktır.

USCIS başvurunuzu onayladıktan ve Ulusal Vize Merkezi (NVC) ile ön işlemleri tamamladıktan sonra Amerika Göçmenlik Başvurusu için ilgili talimatları izlemeniz gerekmektedir. Talimatlara https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/the-immigrant-visa-process/step-1-submit-a-petition.html linkinden ulaşabilirsiniz. Bu süreci ankara avukat & Göçmen avukatı hizmeti alarak götürmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazıda ele alınacak vize çeşidi olan “Aile Dayanaklı Göçmen Vizesi” genel olarak 4 adımdan oluşur ve aile dayanaklı vize başvuruları birinci derece akrabalar ve aile birleşimi olarak iki yolla yapılır. Dosyanın durumuna göre uygun olan başvuru yöntemi ile ilerlenir.

NOT!!! ( Bu aşamada belirtmek gerekir ki tüm vize tipleri için ayrıca uygulanan Sağlık Raporu Yönetmelikleri ile İdari İşlem Durumu ABD Başkonsolosluklarınca sürekli olarak güncellenebilmektedir. Bu hususta ayrıca dikkatli olunması gerekmektedir.)

ABD vatandaşlarının sponsor olabilecekleri kişiler ile ABD’de kanunen ikamet sahibi olanların sponsor olabilecekleri kişiler birbirinden farklılık göstermektedir. Geri dönülmez hak kayıpları yaşamamak adına ilgili bilgiler dikkatle incelenmelidir. Ayrıca sponsorun ayrıca yaş durumuna da ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu tarafından önemsenir.

Göçmen Vizesi Başvurusunun Başlatılması

I-130 başvuruları sadece Amerika’daki Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (USCIS)aracılığıyla başlatılabilir. I-130  formu (ABD’de aile temelli göçmenlik vizesine ilişkin temel bir formdur.) sponsor tarafından doldurulur. Eksik yollanan belge/sunulmayan bilgiler başvurunuzun onaylanmamasına sebep olabilir. Göçmen Vizesi Başvurusu yaparken aşağıdaki hususlara dikkat ediniz:

  • Başvuru USCIS tarafından değerlendirilecek ve onaylanacaktır.
  • Eğer başvurunuz onaylanırsa, belgenizin aslı Ulusal Vize Merkezi’ne (NVC) gönderilecektir.
  • Başvuru NVC’ye(ULUSAL VİZE MERKEZİ) gönderildikten sonra dosyanız için sizinle irtibata geçilir ve bazı belgeler hakkında bilgi verilir. Takiben gerekli belgeler tamamlandığında (ödemeler- DS 260 Formunun doldurulması ve tamamlayıcı belgeler) NVC vize görüşme günü tayin eder ve dosyaları ilgili Konsolosluğa gönderir.
  • NVC randevu gününü belirler. Ancak öncesinde vize başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşından bazı evrakları/süreçleri tamamlaması istenmektedir. (Bu belgeler: Konsoloslukça uygun görülen hekimlerden sağlık raporu- Vize Belgesi Kurye Hizmetine Kayıt- NVC’ye sunulan tüm evrakların orijinallerinin sunulmasıdır.) NVC tarafından vize görüşmesine kimlerin katılacağı belirlenecektir
  • ABD Konsolosluk bölümü randevusu görüşmenizi takiben internet ortamında vize durumunu veya varsa eksik evrak durumunu titizlikte takip etmeniz gerekmektedir. Takip sürecini Göçmen Avukatı na sorunuz. Başvuru durumunuzu https://ais.usvisa-info.com/ linkinden takip edebilirsiniz.

Genel özellikleriyle ve süreciyle anlatılan ABD Aile Birleşim Vizeleri çok sıkı bürokratik işlemleri ve hukuki prosedürü içerir bir başvurudur. Eksik/yanlış bilgi ile ilerlemek sizin için uzun yıllara mal olur ve geri dönülmez hak kayıplarına sebep olabilir. Bu nedenle Ankara avukat & Göçmen avukatı danışmanlık hizmeti almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

ABD vize başvurusu için sağlık raporu nerden alınır?

ABD büyükelçiliği yalnızca geçerli doktor ve hastanelerden alınan sağlık raporunu kabul etmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Varsa tarafların boşanma ilamı, sağlık raporu, ilişkilerini gösterir fotoğraf, evlendiklerine ilişkin belge resmi evrak vs, pasaport vd.

Vize Mülakatı Türkçe mi?

İngilizce bilmemeniz halinde mülakat Türkçe gerçekleştirilmektedir.

Son makaleler

Destek alın : +90 532 341 4277