Top
+90 532 341 4277
av.halilkaan@gmail.com
“HAKKINIZDA İCRA TAKİBİ BAŞLATILACAKTIR” DOLANDIRICILARINA  İNANMAYIN!

“HAKKINIZDA İCRA TAKİBİ BAŞLATILACAKTIR” DOLANDIRICILARINA İNANMAYIN!

2022-02-03 17:07:40

Ekonomik krizin iyiden iyiye etkisini hissettirmesi ile birlikte insanda iki temel duygu belirginleşir. Birincisi emeğe ve çalışmaya duyulan inancın azalması ile kolay para kazanma hırsı, İkincisi sürekli yoksullaşmanın getirdiği hassaslık ve güçsüzlük. Bu duyguların ortak özelliği ise kişiyi daha dolandırılabilir kılması, manipülasyona ve kandırılmaya daha müsait hale getirmesi. Çünkü kolay para kazanmak isteyen insan fırsat olarak gördüğü her öneriye her iş teklifine araştırmadan dalmakta, bir anda bütün sermayesini kolay ve kısa yoldan zengin olma planına yatırabilmektedir. Kişinin bu hassasiyeti, günümüzde dolandırıcılar için bir ekmek kapısı haline dönüşmüş durumdadır….  

            Sürekli yoksullaşan ve buna bağlı olarak güçsüzleşen insan da kendisine karşı yapılan tüm korkutmalara, altı boş tehditlere inanır hale gelmektedir. Bugünkü yazımız tam da bu duygu duygu boşluğunu fırsat bilerek halkı korkutup dolandıran ve kendini HUKUK BÜROSU, AVUKAT, İCRA TAKİP MERKEZİ vs olarak tanıtan dolandırıcılar ile alakalıdır.

            Öncelikle şunu belirmek isterim; Kişisel Verileri Koruma Kanunu uyarınca hiç kimse geçerli hukuki sebebe dayanmadan sizin kişisel verilerinizi işleyemez ve kullanamaz. Bu yüzden bir kişiye ya da kuruma borcunuz dahi kimse sizi arayamaz. Aksi halde Türk Ceza Kanunu madde 136 ya göre Kişisel verileri ele geçirme ve yayma suçunu işlemiş olacaktır.  Bir borcunuz vadesi gelmiş olsa dahi, alacaklının ne yapması gerektiği kanunda bellidir. Alacaklı gider, icra takibini başlatır ve tarafınıza tebligat gönderir. Takip başlatmadan önce sizi araması tüketici ya da borçlu olarak sizi rahatsız etmiyor ise sorun yok. Zaten bir icra takip riskine karşı bilgilenmiş ve icra takibinin ek masraflarından kurtularak borcunuzu ödemiş olursunuz.

            Ancak hiç borcunuz olmadığı halde, borcunuzun vadesi gelmeden, iletişim numaranızı alacaklı ile paylaşmamanıza rağmen ya da alacaklınız olmayan bir 3. Kişi tarafından sürekli aranıp rahatsız ediliyorsanız ne yapmalısınız ?

            Öncelikle sizi arayıp yukarıdaki koyu renkle sayılan ihtimallerden herhangi birine dayanarak arayan dolandırıcıların taktiklerini aşağıda sıralamak isterim. Dolandırıcılar ya da art niyetli firmalar genelde şu taktikleri kullanırlar:

  1. X hukuk bürosundan arıyorum, internet aboneliğinizi iptal etmişsiniz ama MODEM PARASI& CAYMA BEDELİ ÖDEMEMİŞSİZSİNİZ… HAKKINIZDA İCRA TAKİBİ BAŞLAMIŞ.
  2. HEMEN ÖDERSENİZ BÜROMUZDA KAMPANYA VAR ….. TL YE DOSYANIZI KAPATIRIZ
  3. SİZE BİR KARGO GELMİŞ, EVDE OLMADIĞINIZDAN KARGO BEDELİ İÇİN İCRAYA KONULACAKSINIZ. HEMEN ÖDERSENİZ ….. TL KADAR.
  4. X ŞİRKETİNDEN ARIYORUM, ….. ABONELİĞİNİZ İÇİN ÖDENMEMİŞ FATURANIZ BULUNMAKTADIR. İCRAYA DÜŞMEDEN ÖNCESİ SON UYARIDIR.
  5. X BANKADAN ARIYORUM, KREDİ KARTI BORCUNUZUN VADESİ GEÇMİŞTİR. BU ARAMA BİRİNCİ TEMERRÜD İHBARNAMESİDİR.
  6. EĞER ………… iseniz BU ARAMAYA EVET DEYİNİZ. (BU ŞEKİLDE SİZİN SESLİ EVET YANITINIZI KAYDEDİP, TELEFON BANKACILIĞINDAN SİZİN ADINIZA İŞLEM YAPIYORLAR. BU DA YENİ ÇIKTI)

Bu tip dolandırıcılık yöntemleri ile karşılaştı iseniz. Bilmeniz gereken ilk şey şudur: Hiçbir alacaklı, hiçbir avukat icra takibi yapmadan borcunu tahsil etmek istemez. Çünkü icra takibi yaptığında ekstradan para kazanacaktır.

İkincisi, hiçbir icra takibi tebligat size ya da ikamet adresinizdeki muhtara tebligat yapılmadan kesinleşmez. Takip kesinleşmeden kimse size haciz işlemi yapamaz. Ayrıca hakkınızda e devletinizde gözükmeyen bir icra takibi olmaz.

Üçüncüsü, gerçekten bir borcunuz varsa sizi mesaj yolu ile hatırlatma yapmak varken arayan kişiden mutlaka şüphelenin ve mutlaka borcun kaynağını sorun. DAYANAK BELGEYİ MAİL ATMALARINI İSTEYİN.

Dördüncüsü, ÇOK GEREKMEDİKÇE SİZİ ARAYAN TELESEKRETERE YA DA ALACAKLI KİŞİYE “EVET” yanıtını vermeyin. Sesli yanıt sistemi kullanan firmalar zaten çok az sayıda ve çok kurumsal firmalar bunu unutmayın

Beşincisi, internetten bir şey aldığınızda, genellikle kargo bedeli zaten içinde oluyor. Yoksa firma zaten kargo bedelini PEŞİN tahsil edip malı öyle gönderiyor. Bu yüzden evde olmadığınızda iade olan kargo için kimse sizden para isteyemez, bunu da unutmayın.

Son olarak sizi arayan kişiden mutlaka, vergi numarası, şirket ismi, ad soyad, adres  gibi veriler isteyip not alın, eğer vermek istemiyorsa muhtemelen dolandırıcıdır….

Halil Kaan EMEKTAR

Son makaleler

Destek alın : +90 532 341 4277