Top
+90 532 341 4277
av.halilkaan@gmail.com
Kapora Dolandırıcılarına Dikkat!

Kapora Dolandırıcılarına Dikkat!

2022-08-11 15:01:30

İçindekiler

Kapora Dolandırıcılarına Dikkat!

Ülkemizdeki ekonomik krizin git gide daha da derinleşmesi, krize önlem alınmaması, üretici yerine simsarların ve fırsatçıların önünün açılması ve kolay yoldan para kazanma, dolandırıcılık, hırsızlık, rüşvet gibi suç işleyen faillere asla ağır yaptırım uygulanmaması nedeniyle, her sabah yeni bir dolandırıcılık haberi ile uyanıyoruz.

İddia kuponu dolandırıcılığı, pert araba dolandırıcılığı, “hakkınızda icra takibi yapılacaktır” dolandırıcılığının yanına bir de kapora dolandırıcıları eklenmiştir. Araç almak isteyen şahısları, acil paraya ihtiyacı olan bir şahıs olarak tanıtıp, alıcı adayının önerdiği rakamı hemen kabul edip 1000-3000 TL arası bir kapora alan, sonra sırra kadem basan bu dolandırıcılık yöntemi de yeni çıktı. Bu durumla karşılaşmamak için ankara ağır ceza avukatı yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Dolandırılmamak İçin Ne Yapmalı?

 1. Araç alırken herkese ve her şeye şüpheli yaklaşılmalıdır
 2. Satıcı eğer önerdiğiniz her fiyatı kabul edip bir an önce kaporayı yatırmanızı istiyorsa, dikkatli olmalısınız.
 3. Aracın mutlaka ruhsat fotoğrafını istemeli, ön camdan şase numarasının resmini de alarak bu ikisini karşılaştırmalısınız
 4. Aracın ilan sitesindeki açıklamasını ve ilan sayfasının ekran görüntüsünü almalısınız
 5. Ruhsat sahibinden başka kimseye para yollamamalısınız
 6. Mutlak suretle şüpheli davranışlara denk geldiğinizde ankara avukat desteği almalısınız.

Dolandırıldıktan Sonra Ne Yapmalı?

                        Yukarıdaki tavsiyelere uyulduğunda, dolandırılmanız oldukça zor olsa da, böyle        vahim bir olayla karşılaştığınızda mutlaka ankara ağır ceza avukatı danışmanlık hizmeti almanızı öneririz. Avukata verilen para asla boşa gitmeyecek, Kanuni haklarınızı bilen        ve avantajlarınızı dolandırıcıya karşı öne süren bir ankara avukat, mutlaka paranızı ve ödediğiniz vekâlet ücretini çıkaracaktır. Şöyle ki;

 1. Öncelikle dolandırıcı ile konuşmalarınızı, banka dekontunuzu, ilan bilgilerinin ekran fotoğrafını mutlaka ankara ağır ceza avukatı ile paylaşın
 2. Derhal dolandırıcı hakkında suç duyurusunda bulunun
 3. Dolandırıcı hakkında icra takibi başlatın
 4. 5237 sayılı TCK ya madde 168 göre, birçok mala karşı suçta fail, cezada ½ oranında indirim almak için müştekinin yani mağdurun zararının karşılamak zorundadır.
 5. Kapora dolandırıcılığı TCK madde 158 de geçen “Nitelikli Dolandırıcılık” suçuna girdiği için Ağır Ceza Mahkemesinde görülür ve yüksek cezalara tabidir. Bu nedenle etkin pişmanlık indirimi almak için dolandırıcı, mutlaka sizle iletişime geçecektir. Nitelikli dolandırıcılık ile ilgili makalemizi okumak için https://halilkaanemektar.av.tr/makale/nitelikli-dolandiricilik-sucu linkine tıklayabilirsiniz.
 6. Meblağ küçük dahi olsa “zaten geri alamam”, “giden gitti” düşüncesine girmemeli, hakkınızı sonuna kadar, ısrarlı bir biçimde aramalısınız. Bu aşamada yorulmamak ve yıpranmamak için ankara avukat ya da ankara ağır ceza avukatı danışmanlığı alabilirsiniz.

Dolandırıcılık Suçu Cezası

   • 5237 sayılı TCK ya göre basit dolandırıcılık suçu cezası 1-5 yıl arası hapis ve 5000 güne kadar adli para cezasıdır.
   • Nitelikli dolandırıcılık cezası 3-10 yıl hapis ve 5000 güne kadar adli para cezasıdır.
   • Banka ve diğer kredi kurumlarının kullanıldığı ya da bilişim sistemleri üzerinden yapılan dolandırıcılık cezası 4 yıldan az olamaz.

 

 

Dolandırıcılık Suçu Cezası

Basit Dolandırıcılık suçunun cezası 1-5 yıl arası hapis cezası, Nitelikli Dolandırıcılık Cezası 3-10 yıl arası ve beşbin güne kadar adli para cezasıdır.

Son makaleler

Destek alın : +90 532 341 4277